Log In


Reset Password

Ashland boys capture district title

SPRINGFIELD — Ashland and Crater, the teams ranked Nos. 1 and 2 in Class 5A boys cross country, respectively, lived up to those distinctions in the Midwestern League district meet Wednesday at Springfield High.

Ashland had the first four placers, led by senior EJ Holland, and scored 23 points to win the meet. Crater was second with 47.

In the girls meet, sixth-ranked Crater cruised to victory with 28 points, and No. 8 Ashland was runner-up with 78.

Holland, the defending state champion, and teammate Reed Pryor were the only boys to break 16 minutes over the 5,000-meter course. Holland clocked 15:39.8, and Pryor went 15:53.1.

The Grizzlies’ Arlo Davis (16:00.3) and Cameron Stein (16:06.6) were next across the finish.

Gage Reed of Crater, the three-time team state champion, was fifth in 16:17.7.

The top four teams and top five individuals in the boys and girls meets advanced to state Nov. 9 at Lane Community College in Eugene.

Crater’s Presley Robison captured the girls crown with a time of 19:01.5. Teammate Jade Hopkins was fourth in 19:38.1.

Sage Reddish led Ashland, placing fifth in 20:09.5.

BOYS

TEAM SCORES: Ashland 23, Crater 47, Churchill 105, North Bend 115, Thurston 118, Springfield 146, Willamette 207, North Eugene 211.

INDIVIDUAL RESULTS (TOP 10): 1, Evan Holland, Ash, 15:39.8; 2, Reed Pryor, Ash, 15:53.1; 3, Arlo Davis, Ash, 16:00.3; 4, Cameron Stein, Ash, 16:06.6; 5, Gage Reed, Cra, 16:17.7; 6, Alexander Garcia-Silver, NB, 16:17.8; 7, Matthew Schenk, Cra, 16:18.0; 8, Logan Auxier, Spr, 16:23.1; 9, Tyrone Gorze, Cra, 16:30.7; 10, Jacob Powell, Chu, 16:39.5.

LOCAL RESULTS

ASHLAND (23): 1, Evan Holland, 15:39.8; 2, Reed Pryor, 15:53.1; 3, Arlo Davis, 16:00.3; 4, Cameron Stein, 16:06.6; 13, Nathan Stein, 17:02.6.

CRATER (47): 5, Gage Reed, 16:17.7; 7, Matthew Schenk, 16:18.0; 9, Tyrone Gorze, 16:30.7; 12, JC Herring, 16:53.0; 14, Tate Broesder, 17:11.8.

GIRLS

TEAM SCORES: Crater 28, Ashland 78, Churchill 79, North Bend 111, Springfield 113, Thurston 113.

INDIVIDUAL RESULTS (TOP 10): 1, Presley Robison, Cra, 19:01.5; 2, Abby Raven, Thu, 19:34.2; 3, Natalie Elstone, Chu, 19:35.9; 4, Jade Hopkins, Cra, 19:38.1; 5, Sage Reddish, Ash, 20:09.5; 6, Gracen Hokanson, Cra, 20:18.3; 7, Melina Villegas, Spr, 20:18.4; 8, Mariah Kinney, Cra, 20:25.7; 9, Malin Klappenbach, NE, 20:28.0; 10, Haylee Baldwin, Cra, 20:33.4.

LOCAL RESULTS

CRATER (28): 1, Presley Robison, 19:01.5; 4, Jade Hopkins, 19:38.1; 6, Gracen Hokanson, 20:18.3; 8, Mariah Kinney, 20:25.7; 10, Haylee Baldwin, 20:33.4.

ASHLAND (78): 5, Sage Reddish, 20:09.5; 16, Kariana Austbo, 21:00.2; 18, Milan Hague, 21:06.2; 20, Annika Wells, 21:13.7; 23, Violet Hering, 21:39.3.

Andy Atkinson / Mail Tribune Ashland's EJ Holland pushes around the pond at the Jackson County Expo winning the Max King Ivite Wednesday.